Pterophyllum leopoldi

Скалярія леопольда — вид названо на честь бельгійського короля Леопольда ІІІ, який захоплювався зоологією.

До ревізії роду Pterophyllum, проведеної Свеном Куландером види P. leopoldi і P. dumerilii визнавались одним видом, при цьому остання назва вважалась валідною.

Зустрічаються виключно в центральному басейні Амазонки (середній течії Амазонки, від Манакапуру до Сантарени, Бразилія, а також в річці Рупунуні, притоці речки Есекібо, Гайана) й у пониззях річки Негро. Типовий екземпляр виловлений у р. Амазонка, в 90 км вверх за течією від Манакапуру. Надає перевагу біотопам з каламутною повільною водою.

Pterophyllum leopoldiДаний вид є найбільш дрібним серед усіх трьох видів роду Pterophyllum. Має 27—29 лусок у бічній лінії. Характерною відмінною ознакою виду є наявність великої чорної плями під спинним плавцем. Спинний, анальний і черевні плавці сильно видовжені. Хвостовий плавець трикутний з тонкими гострими верхнім і нижнім променями. Від інших видів роду Скалярії відрізняється прямим предспинним контуром, широкою потилицею, і особливостями малюнка (наявністю чорної плями під спинним плавцем, в області якої закінчується четверта вертикальна чорна смужка). Спинний і анальний плавці ніколи повністю не розправлені, на відміну від інших видів скалярій, знаходяться під кутом 66-80 ° до тіла самої риби.

Статева зрілість настає з 10-12 місяців. Пари утворюється з підліткової зграї. Нерест відкритий. Самки відкладають ікру (350-600 ікринок) на широке листя підводних рослин або субстрат.

Акваріум об’ємом від 150 літрів, висотою від 40 см, що має зони, засаджені густою рослинністю. Температура води +29… +30°С, кислотність води — 6,3-7,0.